W podręczniku w sposób zwięzły i kompleksowy zaprezentowano podstawowe wiadomości z zakresu poszczególnych gałęzi lub działów prawa niezbędne każdemu ekonomiście. Przedstawiono w nim zagadnienia z zakresu teorii prawa oraz elementy prawa konstytucyjnego, administracyjnego, finansowego, karnego, cywilnego, a także prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa prywatnego międzynarodowego. Czytelnik zdobędzie ogólną wiedzę o polskim prawie, niezbędną do zdania egzaminu z podstaw prawa, przydatną również w życiu codziennym i podczas wykonywania zawodu ekonomisty. W książce uwzględniono zmiany w prawie polskim i unijnym, które nastąpiły od czasów pierwszego wydania w 2012 r., w tym największe - wynikające z reformy prawa karnego procesowego oraz znowelizowanych regulacji prawa cywilnego, w szczególności umowy sprzedaży i ochrony praw konsumentów. Przedstawiono także zmiany: - związane z procedurami podejmowania decyzji w ramach instytucji UE, - wynikające z rozszerzenia państw UE i strefy euro, - dotyczące zasad udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego, - w zakresie rodzajów i długości urlopów związanych z rodzicielstwem, - odnoszące się do sposobu podziału składki ZUS w zakresie II filaru systemu ubezpieczeniowego, podwyższenia wieku emerytalnego oraz zasad ustalania prawa do zasiłku macierzyńskiego.
redakcja naukowa Wojciech J. Katner ; [autorzy] Aleksander Kappes, Wojciech J. Katner, Urszula Promińska, [>>] Wojciech Robaczyński, Anna Rzetelska, Zbigniew Świderski.
Podręcznik stworzono z myślą o studentach prawa. Książka została uhonorowana nagrodą w konkursie na najlepszy podręcznik akademicki roku 2007. Treść publikacji szeroko omawia takie zagadnienia, jak: - prawo osobowe, wraz z podmiotami prawnymi oraz przysługującymi im prawami i obowiązkami, - przedsiębiorcy oraz ich funkcjonowanie, ze szczególnym uwzględnieniem spółek, - własności prawne, księgi wieczyste, przedstawicielstwo, - prawo spadkowe i związane z nim akty prawne, - prawo oraz umowy handlowe, - prawo własności, znaków towarowych, - przedawnienie roszczeń, - czynności prawne i inne zagadnienia ogólnej części prawa cywilnego. W najnowszym wydaniu podręcznika uwzględniono nowe przepisy dotyczące m.in. prostych spółek akcyjnych, które weszły w życie wraz z dniem 1 lipca 2021 roku. Część publikacji poświęcona jest regulacjom dotyczącym pandemii COVID-19, mającej wpływ na wiele aspektów prawnych. Przeczytamy również o nowych progach odsetek za wykonywanie transakcji handlowych z opóźnieniem, obowiązujących od lipca 2021 roku. Podręcznik został stworzony z myślą o polskich studentach wydziałów prawa, a jego autorzy są wykładowcami na Uniwersytecie Łódzkim, pracującymi na stanowiskach radców prawnych i adwokatów w całej Polsce. Osoby współtworzące treść publikacji są doświadczonymi prawnikami, do ich grona zalicza się m.in. jeden z sędziów Sądu Najwyższego. [Opis według www.taniaksiazka.pl]
PRZEZNACZ.:
Dla studentów administracji, zarządzania, ekonomii, finansów i bankowości, prawa oraz słuchaczy studiów podyplomowych, prawników, praktyków gospodarczych.
UWAGI:
Bibliografia na stronach 593-606.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni