Książka jest praktycznym przewodnikiem dla osób podejmujących się roli mediatora rodzinnego - zarówno zawodowo, jak i społecznie. Autorzy analizują wieloaspektowo przebieg postępowania mediacyjnego - od momentu skierowania mediacji przez organy wymiaru sprawiedliwości lub złożenia wniosku o mediację przez stronę, aż do momentu formalnego zakończenia mediacji. Autorzy koncentrują się przede wszystkim na praktycznych aspektach organizacji i przeprowadzania mediacji w polskiej rzeczywistości społecznej i prawnej. Będąc praktykami z doświadczeniem kilkuset przeprowadzonych mediacji oraz dorobkiem ponad 2000 godzin szkoleniowych z tego zakresu dzielą się swoim doświadczeniem. Wskazują rozwiązania sprawdzone lub podejmują refleksję nad innymi możliwościami postępowania. W publikacji dużo miejsca poświęcono analizie sytuacji szczególnych w mediacji rodzinnej (np.: opór stron, wysoki poziom emocji, brak motywacji), które początkującym mediatorom mogą przysparzać trudności.
6.1. Mediacja zakończona porozumieniem/ugodą – zadania mediatora
6.2. Mediacja niezakończona porozumieniem/ugodą – zadania mediatora
7. Dziecko w mediacji
Monika Kaźmierczak
8. Sytuacje szczególne w mediacji rodzinnej
Janusz Kaźmierczak
8.1 Nierównowaga sił w mediacji
8.2. Przemoc w rodzinie
8.3. Zagrożenie dla neutralności i bezstronności mediatora
8.4. Wysoki poziom emocji
8.5. Różnice płciowe, stereotypy i uprzedzenia
8.6. Różnice kulturowe
8.7. Wpływ wywierany przez mediatora
8.8. Brak motywacji do wypracowania porozumienia i niskie zaangażowanie w mediację
8.9. Opór stron przed i w trakcie mediacji
8.10. Uzależnienia
9. Etyka mediatora rodzinnego
Janusz Kaźmierczak
10. Superwizja pracy i formy doskonalenia zawodowego
Monika Kaźmierczak
11. Dodatek
Monika Kaźmierczak
11.1. Przykładowe pisma wykorzystywane/sporządzane przez mediatorów rodzinnych
11.2. Akty prawne dotyczące mediacji rodzinnej i standardy Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości
12. Cytowana literatura
13. Notka o autorach
UWAGI:
Bibliogr. s. [183]-185.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
W książce zaprezentowano najważniejsze czynniki odpowiedzialne za dobre i złe relacje w rodzinie. Najwięcej miejsca poświęcono sprawom skutecznej komunikacji między członkami rodziny, zarówno przy użyciu słów (także w formie metafor), jak i mowy ciała. Skoncentrowano się również na przyczynach konfliktów w rodzinie oraz sprawdzonych sposobach ich łagodzenia. Podano też strategie efektywnych oddziaływań terapeutycznych na system rodzinny, z uwzględnieniem chronologii życia rodziny i jej specyficznego rozwoju. Zawarto bardzo dużo cennych rad służących tworzeniu udanych relacji między członkami rodziny. Jest to znakomita lektura nie tylko dla osób profesjonalnie pomagających rodzinom (pedagogów, psychologów, pracowników socjalnych, psychoterapeutów), ale również dla wszystkich, którzy pragną lepiej zrozumieć i poznać zasady dobrego funkcjonowania rodziny. [Opis według www.taniaksiazka.pl]
UWAGI:
Bibliografia na stronach 308-315.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Szanujący rodzice - szanujące dzieci : jak zamienić rodzinne konflikty we współdziałanie? Tyt oryg. : "Respectful parents, respectful kids : 7 keys to turn family conflict into co-operation /".
AUTOR:
Hart, Sura.
POZ/ODP:
Sura Hart, Victoria Kindle Hodson ; przedm. Marshall B.Rosenberg ; [przekł. z ang. Dariusz Syska].
Książka doświadczonych trenerek Porozumienia bez Przemocy (Nonviolent Communication, NVC) to doskonałe wprowadzenie do rodzicielstwa zbudowanego na szacunku i empatii. Prezentuje zasady komunikacji empatycznej, która sprzyja rozwiązywaniu konfliktów i tworzeniu silnej więzi z dzieckiem.Może stanowić pomoc dla rodziców i dzieci szukających wyjścia z błędnego koła wzajemnej krytyki, nieporozumień i niezaspokojonych potrzeb.Ta niezwykle ważna, ale i bardzo praktyczna książka nauczy cię, jak naprawdę przygotować twoje dziecko do życia w świecie.Marshall B. Rosenberg, twórca Porozumienia bez PrzemocyAutorki tej bardzo potrzebnej polskim rodzicom książki pokazują, na czym polega pełna wzajemnego szacunku relacja z dziećmi.Zofia Aleksandra Żuczkowska, trenerka Porozumienia bez Przemocy. (www.azymut.pl)
Toksyczne słowa : słowna agresja w związkach Tytuł oryginału: "The verbally abusive relationship : how to recognize it and how to respond". "Słowna agresja w związkach "
Książka, dzięki której świat usłyszał o słownej agresji. Trzecie rozszerzone wydanie bestsellerowego poradnika Patricii Evans odpowiada między innymi na pytania, dlaczego zjawisko to tak bardzo się nasiliło w ostatnich latach i jak można mu zapobiegać. Pomaga rozpoznać przejawy napastliwych zachowań, uczy bezpiecznego i skutecznego reagowania na słowną agresję, a przede wszystkim tego, jak żyć lepiej i szczęśliwiej. W dwóch całkiem nowych rozdziałach Evans opisuje czynniki zewnętrzne sprzyjające nasilaniu się werbalnych ataków i podpowiada, jak zmniejszać ich negatywne oddziaływanie na związek dwojga ludzi. Przedstawia także różne poziomy słownej agresji.Przytaczając przykłady zaczerpnięte z setek autentycznych doświadczeń zwykłych ludzi, autorka podsuwa strategie, scenariusze oraz praktyczne plany działania, które pomagają ofiarom przemocy zmierzyć się ze słowną agresją oraz jej sprawcą. Nowe wydanie Toksycznych słów krok po kroku przybliża czytelnikowi sposoby rozpoznawania przejawów napastliwych zachowań i radzenia sobie z nimi.Słowna agresja powoduje cierpienie emocjonalne i psychiczne. To kłamstwo powtarzane Tobie albo o Tobie. Zasadniczo słowny agresor definiuje drugą osobę, mówiąc jej, kim ona jest, co myśli, co nią kieruje i tak dalej. Niezależnie czy jesteś ofiarą słownej agresji, czy też jej sprawcą, najlepszym sposobem, aby poradzić sobie z tym problemem, jest dowiedzieć się jak najwięcej o funkcjonowaniu związków opartych na przemocy. Zwykle jeden z partnerów oskarża, obwinia albo znieważa drugiego, ten zaś usiłuje się bronić i tłumaczyć. (.) Jeśli podejrzewasz, że w twoim związku występuje słowna agresja, mam nadzieję, że przeczytasz moje książki. Każda z nich odmalowuje jakiś aspekt tego zjawiska, w sumie dając pełen jego obraz.
UWAGI:
Bibliografia na stronach 309-313.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni