Wyświetlone zostało 500 ostatnio wprowadzonych do katalogu pozycji (nowe nabytki). Zostały one posortowane malejąco po numerze inwentarzowym. Pozycje można tylko przeglądać, nie działa w tym trybie wyszukiwanie.
Lata 1918-2018 to burzliwy okres, nie tylko w dziejach Polski, lecz także całej Europy i świata. Rok 1918 przyniósł ogromne zmiany - koniec I wojny światowej, odzyskanie niepodległości i początek odbudowy państwa polskiego po 123 latach niewoli, a więc nowe nadzieje, oczekiwania i szanse. Rok ten zapoczątkował również trudny wiek XX, który obfitował na przemian w sukcesy i porażki, okresy pomyślności i wielkich tragedii: rozwój demokracji, wspaniałą koniunkturę gospodarczą i gigantyczny skok cywilizacyjny, a równocześnie totalitaryzmy, kolejną wojnę światową, ludobójstwo i następną niewolę - tym razem sowiecką. Ocena bieżących wydarzeń staje się pełna i nabiera wartości dopiero po latach, dlatego opis dziejów minionego wieku jest dziś nie tylko narracją o historii, lecz także jej świadectwem.
Kalendarium dziejów Polski 1918-2018 stanowi kompendium wiedzy o polskich przemianach XX wieku, które wpłynęły na życie milionów obywateli. Nie jest to pełna kronika minionego stulecia. Dla każdego roku autor wybrał jedno ważne wydarzenie, które staje się pretekstem do ukazania szerszego tła i tamtego okresu - nie tylko dziejów politycznych, lecz także gospodarczych, społecznych i kulturalnych, mających istotne znaczenie dla historii Polski, wspomina też wiele postaci, które odcisnęły piętno na naszej przeszłości.
Konstrukcja jest prosta: jeden rok - jedna rozkładówka, jak w kalendarzu. Całość można czytać wyrywkowo, sięgając po wybrane lata i wydarzenia, lub rok po roku, ponieważ wszystko jest połączone logicznym ciągiem przyczynowo-skutkowym. Książka wzbogacona została o ilustracje - mapy oraz zdjęcia archiwalne. Lekki i przystępny styl autora sprawia, że będzie to interesująca lektura dla każdego, kto jest zainteresowany najnowszymi dziejami naszego państwa i jego losami od pamiętnego roku 1918 aż do wydarzeń bieżących.
Nie jest to typowe wyliczenie dat oraz suchych faktów, ale próba autorskiej analizy oraz oceny najważniejszych wydarzeń. Każdy rok jest jedynie punktem wyjścia do przybliżenia wybranych zjawisk, wydarzeń czy procesów społecznych. Taka formuła pozwoliła na stworzenie oryginalnego przewodnika po minionym stuleciu. [prof. dr hab. Antoni Dudek (z recenzji)]
Pomysł, by na 100-lecie odzyskania niepodległości opracować popularne, ale oparte na solidnych naukowych podstawach kalendarium jest przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę". Autor tłumaczy zawiłe problemy lat 1918-2018, analizuje genezę opisywanych zjawisk, pomaga zrozumieć atmosferę oraz uwarunkowania, tak krajowe, jak i międzynarodowe przedstawianych wydarzeń. Tłumaczy rzeczy najważniejsze i podstawowe, których często w szkole zapomniano wyjaśnić. Książkę czyta się z przyjemnością. Została napisana bardzo dobrym językiem, jest rzeczowa i zwięzła. [prof. dr hab. Zbigniew Romek (z recenzji)]
UWAGI:
Bibliografia, netografia na stronach 223-225. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Praca trenera nie zaczyna się z wejściem na salę szkoleniową i nie kończy po rozejściu się uczestników. Obejmuje także wiele aktywności odbywających się poza miejscem szkolenia. Justyna Matras i Rafał Żak, doświadczeni trenerzy biznesu, prezentują kompleksowy podręcznik pracy trenera, którego role i zadania opisują według autorskiego modelu ról. Czytelnik dowie się z tej książki, jak powinien pracować trener jako:
• PROJEKTANT Jak na podstawie diagnozy potrzeb formułować cele rozwojowe? Jak projektować ustrukturyzowane sesje szkoleniowe skutecznie wspierające realizację celów szkoleniowych i celów służebnych? Jak projektować autorskie narzędzia precyzyjnie dostosowane do potrzeb grupy i organizacji?
• TRENER Jak wykorzystać narzędzia i sprawną komunikację, by zrealizować cele sesji szkoleniowych? Jak budować i podtrzymywać atmosferę pracy wspierającą grupowe uczenie się przez doświadczenie? W jaki sposób skutecznie reagować na zmieniające się potrzeby grupy?
• FACYLITATOR Jak zapewnić konstruktywny i bezpieczny przebieg procesów grupowych? Jak wspierać grupy w rozumieniu procesów grupowych? W jaki sposób facylitować procesy komunikacji wewnątrzgrupowej ukierunkowanej na cel?
• KONSULTANT Jak diagnozować potrzeby szkoleniowe i pozaszkoleniowe osób, grup i organizacji na podstawie dowodów? Jak edukować i wspierać klienta w wyborze adekwatnych do potrzeb, etycznych i skutecznych rozwiązań rozwojowych? Jak prowadzić ewaluację procesów rozwojowych?
• LIDER ROZWOJU Jak tworzyć i skutecznie realizować strategie rozwoju zasobów ludzkich w organizacjach? Jak projektować i rozwijać zintegrowane systemy zarządzania kompetencjami w organizacjach? Jak zarządzać złożonymi projektami i programami rozwojowymi w organizacji?
Celem publikacji jest umożliwienie czytelnikom zdobycia lub poszerzenia kompetencji w zakresie prowadzenia działań rozwojowych. Autorzy dają wskazówki, jak kształtować współpracę z klientem usług rozwojowych od momentu dotarcia do niego do oceny efektów zrealizowanego projektu.
Teoria obwodów elektrycznych to samodzielna dyscyplina naukowa, której dogłębne poznanie umożliwia studiowanie wszystkich innych przedmiotów wykładanych na wydziałach elektrycznych wyższych szkół techniczny
"TECHNIKA PISANIA I PREZENTOWANIA PRZYRODNICZYCH PRAC NAUKOWYCH" to znakomity praktyczny przewodnik dla adeptów nauk przyrodniczych, prezentujących wyniki swoich badań. Są w nim wskazówki, jak skonstruować publikację, jak przygotować maszynopis wydawniczy zgodnie z wymogami wydawców krajowych i zagranicznych, w warunkach rosnącej konkurencji o miejsce na łamach liczących się periodyków naukowych. Zawiera również informacje dotyczące innych form prezentacji, odczytu, posteru - z wykorzystaniem metod wizualnych i programów multimedialnych. Może też być przydatny osobom publikującym prace z innych dziedzin, a także redaktorom czasopism i wydawnictw książkowych. W obecnym, piątym już wydaniu, szczególną uwagę zwrócono na nowe możliwości programów komputerowych w przygotowaniu tekstu publikacji, równań matematycznych oraz ilustracji, zmieniające się procedury przesyłania manuskryptu i komunikowania się z redakcjami w wirtualnej przestrzeni Internetu, ostrzegając przy tym przed pułapkami, jakie stwarza nowa technologia. Dodano praktyczne rady, jak uniknąć kłopotów, kiedy nad jednym manuskryptem pracuje kliku współautorów, co jest dziś normą w naukach przyrodniczych. Obaj autorzy poradnika są biologami uprawiającymi różne specjalności (biologia środowiskowa i ekologia, oraz mikrobiologia i bioinformatyka), jeden jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, drugi - pracownikiem Instytutu Maxa Plancka, opublikowali łącznie wiele publikacji naukowych, przeglądowych i popularno-naukowych, obaj mają doświadczenie dydaktyczne, zdobyte na różnych uniwersytetach w kraju i za granicą.
Celem publikacji jest określenie dynamiki wyzwań i zagrożeń środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego w drugiej dekadzie XXI wieku oraz ich wpływu na przyszły kształt, funkcjonowanie oraz praktyczne działania państw i organizacji międzynarodowych. Starano się w niej przedstawić w komunikatywny sposób potencjalne i realne zagrożenia, z którymi mamy do czynienia w drugiej dekadzie XXI wieku, a niestety nie posiadamy wymaganych zdolności, by im skutecznie przeciwdziałać. Dokonano w niej także prognozy środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego do 2035 roku (z określeniem trendów, szans, wyzwań, ryzyk oraz zagrożeń).
Bogdan Panek - dr hab. nauk społecznych w zakresie nauki o bezpieczeństwie, kierownik Katedry Bezpieczeństwa Państwa Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Zainteresowania naukowe i badawcze koncentrują się wokół problematyki bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Autor kilkudziesięciu publikacji z tego zakresu.
Roman Stawicki - doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Przez ponad 27 lat pełnił służbę w Policji, w tym przez 12 lat na stanowiskach kierowniczych. W tym czasie był uczestnikiem krajowych i zagranicznych szkoleń zawodowych dotyczących różnych obszarów zarządzania bezpieczeństwem. Obecnie adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa Wydziału Nauk o Zarządzaniu i Bezpieczeństwie Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Zainteresowania naukowe: migracje przymusowe, profilaktyka społeczna, bezpieczeństwo społeczności lokalnych, negocjacje w bezpieczeństwie, zarządzanie organizacją oraz zasobami ludzkimi.
Od pierwszego wydania książki radykalnej nowelizacji została poddana norma ISO 9001, której opis i zasady stosowania stanowią ważną część podręcznika. Dlatego też konieczne było uaktualnienie publikacji tak, aby nadal stanowiła ona praktyczne i aktualne źródło wiedzy zarówno dla studentów, jak i praktyków. W nowym wydaniu zaprezentowano metody zarządzania jakością produkcji od praktycznej, biznesowej strony z uwzględnieniem norm obowiązujących od września 2018 roku. Celem publikacji jest wskazanie właściwych narzędzi, które umożliwiają stworzenie dobrego produktu w najbardziej efektywny sposób. Autor prezentuje wiele rozmaitych metod, technik, procesów i dobrych praktyk, które umiejętnie zastosowane, pomogą osiągnąć cel. Obszerna publikacja łączy bogatą wiedzę teoretyczną, praktykę biznesową i nowoczesne trendy w zarządzaniu produkcją. Wśród omówionych przez autora metod zarządzania znalazły się m.in.: TQM - wychodząc od zasad Deminga, autor prezentuje strategię, która prowadzi do powszechnego zaangażowania; kluczowe jest również postrzeganie procesu z punktu widzenia klienta. Kaizen - strategia, która umożliwia poprawę sprawności działań przy każdej okazji. Autor zwraca uwagę na doskonalenie małymi krokami oraz korzyści wynikające z wynagradzania aktywności. Lean Manufacturing - strategia doskonale sprawdzająca się w procesach usługowych i biurowych; Lean umożliwia racjonalizację działań i dostosowanie funkcjonowania firmy do jej otoczenia. Six Sigma - strategia pozwalająca uzyskać doskonałość prowadzonych w przedsiębiorstwie procesów. Autor pokazuje, w jaki sposób, wykorzystując m.in. metodykę DMAIC, stworzyć środowisko pracy, w którym jakość będzie odgrywać najważniejszą rolę. TOC - strategia, która pozwala na skuteczne zarządzanie ograniczeniami. Autor wyjaśnia, w jaki sposób zidentyfikować ograniczenia i przeszkody, które uniemożliwią dalszy rozwój procesów. Oprócz wymienionych strategii autor zwraca również uwagę na istotne elementy działalności każdego przedsiębiorstwa, takie jak budowanie zaufania czy tożsamość przedsiębiorstwa (cele i wartości). Kluczowym elementem struktury są tu oczywiście pracownicy - zarówno ci szeregowi, jak i osoby zarządzające. Dużą zaletą książki jest to, że autor opiera się w swoich rozważaniach na przykładach zaczerpniętych z polskich przedsiębiorstw, co zwiększa praktyczny charakter publikacji.
Podręcznik stanowi użyteczną pomoc w zdobywaniu i doskonaleniu sprawności językowych polegających na znajomości słownictwa, biegłości stylistycznej oraz swobodnym i dokładnym rozumieniu dłuższych wypowiedzi z zakresu pedagogiki specjalnej w języku angielskim. Przeznaczony jest nie tylko dla studentów pedagogiki specjalnej, ale także dla studentów powiązanych dyscyplin badawczych i praktycznych, takich jak praca socjalna, psychologia, socjologia, fizjoterapia oraz pielęgniarstwo. Podręcznik został opracowany tak, aby mógł służyć zarówno do nauki w grupie pod opieką lektora, jak i samokształcenia.Struktura książki i ćwiczeń jest podobna do zastosowanej we wcześniej opublikowanym przez tych samych autorów podręczniku "Psychology Vocabulary in Use. Podręcznik do nauki angielskiej terminologii psychologicznej" (II wydanie, Warszawa 2018, Poltext). Każdy z rozdziałów po tekście wprowadzającym zawiera zestaw ćwiczeń i zadań umożliwiających utrwalenie biegłości językowej w zakresie angielskiej terminologii pedagogiki specjalnej. Ćwiczenia są urozmaicone. Jedne z nich sprawdzają rozumienie tekstu czytanego (pytania typu prawda/fałsz, quizy), inne to zadania wielokrotnego wyboru, ćwiczenia ze słowotwórstwa, dopasowywanie słów do definicji/opisów i zastępowanie wyrażeń z języka potocznego terminami naukowymi. W każdym z tekstów wprowadzających i niektórych ćwiczeniach wytłuszczone zostały terminy mające kluczowe znaczenie dla danej problematyki pedagogicznej. W książce stosowane są zasady ortografii brytyjskiej (British English). Korzystanie z niej wymaga opanowania kursu General English przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym. Na stronie internetowej wydawnictwa jest dostępne do ściągnięcia gratisowe nagranie audio obszernych fragmentów podręcznika w formie pliku mp3, dokonane przez native speakera. Anna Treger - anglistka, wykładowca w Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Autorka kilku podręczników do nauki języka angielskiego. Bronisław Treger - profesor na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych Akademii Pedagogiki Specjalnej.
PRZEZNACZ.:
Poziom B2-C1.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Nawyki mają potężną moc, a przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka! Nałogowo palimy, bezustannie sprawdzamy wiadomości na Facebooku, chronicznie wybieramy nieodpowiednich partnerów, zawsze ścielimy łóżka lub nie robimy tego nigdy.
Autor udowadnia, że odpowiednie pokierowanie wyrobieniem nowych lub zmianą dotychczasowych nawyków może diametralnie odmienić czyjeś życie, ale także funkcjonowanie społeczeństw, przedsiębiorstw, grup zawodowych, państw... Autor na sprawdzonych przykładach dowodzi, że świadomość, zrozumienie i zmiana nawyków pomagają osiągać wymarzone cele. Jak jeden człowiek od reklamy namówił Amerykanów do codziennego mycia zębów i dlaczego pasta Pepsodent stała się najpopularniejszą pastą do zębów na świecie? Jak Lisa, przez wiele lat uzależniona od papierosów i alkoholu, otyła, zadłużona i niezdolna do utrzymania stałej pracy, zmieniła się w wolną od nałogów, zgrabną kobietę sukcesu? Co sprawia, że Starbucks odnosi światowy sukces? W jaki sposób Procter & Gamble przekonał klientów, że świeże powietrze wymaga odświeżaczy powietrza? Dlaczego pływak, Michael Phelps, wygrał wyścig płynąć na oślep?
Badania nad działaniem mechanizmu stojącego za nawykami pomagają firmom w dotarciu do klienta, organizacji odpowiednich kampanii promocyjnych, reorganizacji przedsiębiorstw, usprawnieniu działania placówek zdrowia i wielu innych działaniach. Drobna zmiana, wprowadzona na stałe dzięki wykształceniu nowego nawyku, często prowadzi do lawinowych przekształceń i spektakularnych sukcesów.
Podręcznik omawia aspekty rozwoju, genetyczne i poza genetyczne czynniki rozwoju osobniczego człowieka, rozwój struktury i funkcji w ontogenezie wraz z mechanizmami rozwoju, etapy rozwoju osobniczego człowieka od zygoty do śmierci, okresy krytyczne i przejściowe w ontogenezie człowieka i ich powiązania ze zdrowiem i jakością życia, dymorfizm płciowy, cykle i biorytmy w rozwoju ontogenetycznym człowieka, międzypokoleniowe przemiany przebiegu ontogenezy, metody i techniki badań oraz modele rozwoju biologicznego człowieka. Podręcznik jest adresowany do studentów kierunków studiów z obszaru nauk przyrodniczych, medycznych i nauk o zdrowiu, humanistycznych i społecznych oraz wszystkich zainteresowanych zmianami fizycznymi dokonującymi się w czasie życia osobniczego człowieka.
Wybrane zagadnienia z metodologii badań naukowych 629
Proces badawczy 632
Projektowanie badań i problem badawczy 634
Wybór metod badawczych 640
Operacjonalizacja badań 645
Dobór próby 657
Badania empiryczne 664
Analiza danych 665
Słownik wybranych terminów z zakresu rozwoju biologicznego człowieka 683
Piśmiennictwo 709
PRZEZNACZ.:
Podręcznik jest adresowany do studentów kierunków z obszaru nauk przyrodniczych, medycznych i nauk o zdrowiu, humanistycznych i społecznych oraz wszystkich zainteresowanych zmianami fizycznymi dokonującymi się w czasie życia osobniczego człowieka.
UWAGI:
Bibliografia, netografia na stronach 709-719. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni