Wyświetlone zostało 500 ostatnio wprowadzonych do katalogu pozycji (nowe nabytki). Zostały one posortowane malejąco po numerze inwentarzowym. Pozycje można tylko przeglądać, nie działa w tym trybie wyszukiwanie.
"Bliska historia" pod redakcją naukową prof. Przemysława Wiszewskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego to zbiorowa praca na temat metod, stanu i perspektyw badań oraz popularyzacji historii lokalnej i regionalnej. Schyłek ubiegłego wieku przyniósł wzrost zainteresowania perspektywą lokalną w życiu społecznym. Mimo dominacji w przestrzeni publicznej historii narodowej historie lokalne mają bardzo istotne znaczenie dla tworzenia tożsamości grup i jednostek. Książka opowiada o metodach i praktyce badań regionalnych i lokalnych oraz o ich oddziaływaniu społecznym. Zwraca uwagę na ogromny potencjał tej "bliskiej historii". Lektura obowiązkowa dla osób, które zajmują się historią lokalną i regionalną, badają ją i popularyzują. Ważna także dla zainteresowanych szeroko rozumianym warsztatem historyka, ponieważ zachęca do krytycznego spojrzenia na przewagę perspektywy narodowej w dyskursie historycznym. Pisana przez grono specjalistów z różnych ośrodków, nie tylko akademickich. Są wśród nich historycy, archeolodzy, etnolodzy i członkowie stowarzyszeń, którzy dzielą się ciekawymi przykładami swoich działań.
Bliska historia – historia obok (Przemysław Wiszewski)
CZĘŚĆ I. PERSPEKTYWA
ROZDZIAŁ 1. (Trans)narodowe, krzyżujące się, zaplątane… historie społeczności (Przemysław Wiszewski)
1.1. Perspektywa narodowa
1.2. Wspólnoty poprzez czas
1.3. O kim piszą historycy
1.4. „Krzyżująca się” historia
1.5. Wielość grup, różne więzi – jedna historia
ROZDZIAŁ 2. Historia, naród i narodowa historia – perspektywa antropologiczna (Jarosław Syrnyk)
2.1. Między oczywistością i niejednoznacznością
2.2. Historia historii
2.3. Posumowanie i wnioski
ROZDZIAŁ 3. Regiuncula Hexapolis Lusatia Superior. Górne Łużyce oczami Czechów, Niemców, Polaków i łużyckich Serbów (Jan Zdichynec)
3.1. Zwięzła charakterystyka regionalnej historii Górnych Łużyc od średniowiecza do współczesności
3.2. Współczesna perspektywa serbołużycka, niemiecka i polska
3.3. Perspektywa czeska
3.4. Podsumowanie
ROZDZIAŁ 4. Spojrzenie z zewnątrz. Niemieckojęzyczne dziejopisarstwo o historii Królestwa Węgier w wiekach średnich (Daniel Bagi)
4.1. Henryk z Mügeln
4.2. Ottokar Styryjski
4.3. Jakob Unrest
4.4. Między kulturami
CZĘŚĆ II. BLISKA (NIE)POTRZEBNA HISTORIA?
ROZDZIAŁ 1. Czy historie regionu i lokalności może tworzyć historyk? (Przemysław Wiszewski)
1.1. Historyk wobec wiedzy lokalnej
1.2. Zawodowiec i amator
1.3. Historia/historie lokalna i regionalna
1.4. Granice w czasie i przestrzeni
1.5. Odbiorca
1.6. Role zawodowego historyka
ROZDZIAŁ 2. Po co komu wiedza o średniowiecznym osadnictwie na Śląsku? (Dagmara Adamska)
2.1. Źródła i metody badań. Możliwości i ograniczenia
2.2. Czy są jeszcze niewykorzystane pola badawcze?
2.3. Model i mikrohistoria
2.4. O pożytkach z badań nad wiejskim osadnictwem
2.5. Podsumowanie
ROZDZIAŁ 3. Nie tylko drogowskaz. O (niewykorzystywanym) potencjale dawnych map w regionalistyce. Przykład pomorski (Radosław Skrycki)
3.1. Konserwatyzm w czytaniu drogowskazów
3.2. Skąd się wzięły dawne mapy?
3.3. Czym dysponujemy?
3.4. Potencjał dawnej mapy
3.5. Podsumowanie
ROZDZIAŁ 4. O potrzebie badań regionalnych ze szczególnym uwzględnieniem Górnego Śląska (Antoni Barciak)
4.1. Historia regionalna i lokalne – główne problemy
4.2. Historia Górnego Śląska. Uwarunkowania
4.3. Górnośląska historia regionalna. Zarys problematyki
4.4. Perspektywy i wyzwania
CZĘŚĆ III. PRAKTYKI OTWIERANIA PAMIĘCI
ROZDZIAŁ 1. Historia w przestrzeni publicznej (Joanna Wojdon)
1.1. Dla ludzi. Historia jako towar. Historycy biznesmeni
1.2. Przez ludzi. Historia zbiorowo pisana. Każdy jest historykiem
1.3. O ludziach. Historia zaniedbanych, zmarginalizowanych, innych. Kto nie ma historii?
1.4. Z ludźmi. Użytkownicy historii
ROZDZIAŁ 2. Czy narracje muzealne są zakorzenione w badaniach nad historią lokalną? Przykład Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu (Wojciech Kucharski)
2.1. Muzea historyczne nowego typu
2.2. Centrum Historii Zajezdnia – historia projektu
2.3. Wystawa „Wrocław 1945–2016” w Centrum Historii Zajezdnia a badania nad historią lokalną
2.4. Podsumowanie
Aneks
ROZDZIAŁ 3. Historia mówiona a badania regionalne (Katarzyna Bock-Matuszyk)
3.1. Oral history jako źródło i metoda badań
3.2. Regionalne projekty historii mówionej
3.2. Podsumowanie
ROZDZIAŁ 4. Terra, quae cognoscitur. Nowa Marchia w działaniach Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita” w Chojnie (Michał Gierke)
4.1. Terra Incognita
4.2. „Rocznik Chojeński”
4.3. Serie wydawnicze
4.4. Konferencje i projekty
4.5. Terra, quae cognoscitur
PODSUMOWANIE. Region i lokalność – dwie twarze bliskiej historii (Przemysław Wiszewski)
1.1. Historia lokalna i regionalna – dlaczego nie zachwyca
1.2. Cuius regio? Dzieje Śląska jako społeczności
1.3. Śląsk ojczysty… Lokalności słabo poznane
1.4. Dla kogo piszemy bliskie historie
Aneks
PRZEZNACZ.:
Dla studentów kierunków historycznych i pokrewnych oraz pracowników instytucji kultury i badaczy histroii lokalnej i regionalnej.
UWAGI:
Bibliografia, netografia przy pracach. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Autorom zebranych w tomie tekstów przyświecał cel przypomnienia wartości, znaczenia i roli bibliografii jako specyficznej formy zachowania dziedzictwa kulturowego oraz komunikacji, zwłaszcza naukowej. Czytelnicy znajdą tu zarówno rozważania teoretyczne i termonologiczne, jak i wątki dotyczące historii bibliografii oraz dwu wielkich edycji historycznych, tj, "Bibliografii historii polskiej" oraz " Bibliografii historii Śląska". Intensywnie rozwijające się bibliografie specjalne, między innymi regionalne i lokalne, twórczo łączące najlepsze praktyki bibliograficzne z tym, co wnoszą technologia informacyjne i komunikacyjne, są szczególnie licznie i wieloaspektowo reprezentowane w publikacji. Zapewne warto, nie tylko dla poprawy nastroju, przeczytać artykuł o żarcie i humorze bibliograficznym. Tak jak wypowiedzi na temat bibliografii narodowej prowadzone w kontekście historycznych i statutowych obowiązków Biblioteki Narodowej. Osoby zainteresowane znajdą tu również relacje z badań dotyczących funkcjonalności polskich bibliografii dziedzinowych; internetowych zasobów bibliograficznych instytutów badawczych i jednostek PAN; zasobów baz bibliograficzno-abstarktowych na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w bibliotekach.
Wygaszanie, marginalizowanie, redukowanie? O kilku projektach katalogowo-bibliograficznych Biblioteki Narodowej / Jerzy Franke, Jadwiga Woźniak-Kasperek
Kartoteka haseł wzorcowych jako usługa sieciowa - automatyczna identyfikacja nazw osobowych z wykorzystaniem kartoteki VIAF / Marcin Roszkowski
Funkcjonalność polskich bibliograficznych dziedzinowych systemów informacyjno-wyszukiwawczych / Małgorzata Jastkowska
Hasło bibliografia i jego otoczenie semantyczne w języku haseł przedmiotowych KABA / Anna Stanis
Katalogi hybrydowe a terminilogia instrukcji katalogowania / Maciej Sagata
Internetowe zasoby bibliograficzne instytutów badawczych oraz jednostek Polskiej Akademii Nauk / Adam Jachimczyk
BHP w bibliotekach - analiza zasobów bibliograficznych baz WoS CC, Scopus i LISTA / Witold Sygocki
Bibliografia prac naukowych pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego w perspektywie współpracy z Polską Bibliografią Naukową
UWAGI:
Artykuły tej książki skatalogowano pod własnymi tytułami. Dostępne pod tytułem pracy zbiorowej. Spis treści także angielski.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Książka ma charakter podręcznika akademickiego i jest przeznaczona dla studentów stosunków międzynarodowych, politologii oraz europeistyki. Składa się z trzech części. W pierwszej zostały przedstawione palące problemy o zasięgu światowym, takie jak terroryzm, bezpieczeństwo teleinformatyczne (cyberbezpieczeństwo) i energetyczne. Druga część prezentuje koncepcje bezpieczeństwa najważniejszych uczestników (krajów i regionów) współczesnych stosunków międzynarodowych. Z kolei część trzecia omawia praktykę bezpieczeństwa międzynarodowego w ujęciu globalnym i regionalnym. Taki układ treści książki pozwala ukazać całościowo bezpieczeństwo międzynarodowe w XXI wieku. Poza studentami zawarta w książce duża dawka wiedzy może być przydatna badaczom problematyki bezpieczeństwa międzynarodowego, dziennikarzom, pracownikom administracji rządowej oraz dyplomatom i politykom. Książka stanowi kontynuację opublikowanego dziesięć lat wcześniej, popularnego i wysoko ocenianego, podręcznika "Bezpieczeństwo międzynarodowe po zimnej wojnie".
Podróż dookoła świata, podczas której poznasz 33 sposoby na szczęście.
Czujesz strach przed zbliżającą się rozmową o pracę? Bądź jak Islandczycy. Ich ?etta reddast - przeświadczenie, że wszystko jakoś się ułoży - na pewno doda ci wiary w siebie.
Pogubiłeś się w życiu? Sprawdź, jak w podobnej sytuacji radzą sobie Chińczycy, i znajdź swoje xingfú - cel, który nada twoim działaniom głębszy sens.
Zbyt wiele spraw na głowie? Z pomocą przyjdą ci Włosi i opanowana przez nich do perfekcji sztuka słodkiego nicnierobienia, czyli dolce far niente.
Przytłoczony pracą i oderwany od natury? Szwedzi mają na to radę: smultronställe, dosłownie poletko poziomek, a w głębszym znaczeniu sielskie odludzie, dokąd możesz uciec przed zgiełkiem współczesnego świata.
"Atlas szczęścia" zabierze cię do Australii, Walii, Bhutanu, Irlandii, Finlandii, Turcji, Syrii, Japonii i wielu innych krajów. Odkryjesz sekrety szczęścia z różnych zakątków świata i przekonasz się, jak dzięki nim można zmienić swoją codzienność. Zajrzyj do środka!
Antisocial media : jak Facebook oddala nas od siebie i zagraża demokracji Tytuł oryginału: "Antisocial media : how Facebook disconnects us and undermines democracy,". "Jak Facebook oddala nas od siebie i zagraża demokracji "
AUTOR:
Vaidhyanathan, Siva.
POZ/ODP:
Siva Vaidhyanathan ; przełożyły Weronika Mincer i Katarzyna Sosnowska.
ADRES WYD.:
Warszawa : Wydawnictwo W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal, 2018.
"Antisocial Media" to książka poświęcona hegemonii Facebooka. Ukazuje się w najlepszym możliwym momencie, wpisując się w debatę o roli mediów społecznościowych w zachodnim modelu demokrac
Myślenie jest zawsze żywe.Ciało, dialog, miłość, nadzieja, solidarność, życie i śmierć to tylko niektóre z pojęć, które znalazły się w Alfabecie ks. Józefa Tischnera, a które dotyczą nas wszystkich. Uniwersalne myśli i mądrości człowieka gór, pokazują jak żyć autentycznie i w pełni.Ksiądz Tischner staje się naszym przewodnikiem. Wyrywa nas z letargu. Pokazuje, co jest źródłem wolności.Nowe wydanie, zawierające nieznane teksty.
Kiedy jest dobry czas na pierwszy raz i jak się do niego przygotować? Co to jest grooming, seksting i consent? W jaki sposób rozpoznać infekcje przenoszone drogą płciową i gdzie je leczyć? Jak dobrać najlepszą metodę antykoncepcji? Czy kobieta, która spędziła noc z inną kobietą, jest już lesbijką? W jakis sposób rozpoznać infekcje przenoszone drogą płciową i gdzie je leczyć? W czym może nam pomóc masturbacja? W tym poradniku nie ma niewłaściwych pytań! Zaproszeni przez Anję Rubik najlepsi specjaliści - edukatorzy, lekarze, terapeuci - fachowo i przystepnie wyjaśniają każdy problem związany z seksem, dojrzewaniem i zdrowiem intymnym. Zero tabu. Maksimum otwartści. Sto procent praktycznej wiedzy. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć na temat seksu, ale często wstydzimy się zapytać. To książka dla dziewczyn i chłopaków, którzy chcieliby lepiej zrozumieć własne ciało i głowę, dobrze się czuć z własną seksualnością i cieszyć się radosnym i bezpiecznym seksem. #sexedpl - książka świetna w łóżku!
Wszechstronna opowieść o miejscu urodzenia Józefa Piłsudskiego. Autor zebrał wszystkie rozproszone informacje, obala błędy i narosłe przez lata mity, odpowiada na pytania, na które dotąd próżno było szukać odpowiedzi. W efekcie książka zawiera pełny obraz zułowskiej rzeczywistości.
UWAGI:
Bibliografia, netografia na stronach 291-[296]. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
W czasach permanentnej inwigilacji w sieci, próby ograniczania ilości prywatnych danych, które umieszczamy w internecie, czy domaganie się od rządzących wprowadzenia praw mających na celu ich ochronę już nie wystarczą.Autorzy wzywają w książce do stawienia oporu rządom, firmom i organizacjom, które zbierają nasze dane. Autorzy postulują stosowanie taktyki szumu informacyjnego, czyli celowego podawania informacji nieprawdziwych i sprzecznych ze sobą, która ma utrudnić i sabotować niepożądane pozyskiwanie informacji o użytkownikach internetu.
Zatrzymani pod Stalingradem : klęska Luftwaffe i Hitlera na Wschodzie 1942-1943 Tytuł oryginału: "Stopped at Stalingrad : the Luftwaffe and Hitler`s defeat in the East, 1942-1943,". "Klęska Luftwaffe i Hitlera na Wschodzie 1942-1943 "
"Odsłaniając nowe źródła i włączając do nowej syntezy uprzednio ignorowane dowody znajdujące się w dokumentach, Joel Hayward wniósł pokaźny wkład do historiografii bitwy stalingradzkiej". [Larry L. Ping, German Studies Review]
"W studium opartym na znakomitych badaniach, Hayward prezentuje nam prawdopodobnie najlepsze spojrzenie na działania Luftwaffe w kontekście kampanii stalingradzkiej 1942/1943 r. (...). Przedstawia również najlepszy dostępny opis katastrofalnego stalingradzkiego mostu powietrznego". [Richard Muller, w C. Messenger, red, Reader`s Guide to Military History]
"Wspaniała praca. Każdy kto interesuje się wojną na froncie wschodnim, a zwłaszcza kampanią stalingradzką, absolutnie musi ją przeczytać. (...) książka opiera się na znakomitej pracy badawczej i jest dobrze napisana". [profesor Richard L. DiNardo, New York Military Affairs Sympodium Newsletter.]
"... oryginalne i oparte na potężnych badaniach studium (...). "Zatrzymani pod Stalingradem" jest absolutnie niezastąpioną pracą nie tyle ze względu na jej zaskakujące spostrzeżenia na temat Stalingradu, ale również dlatego, że pozwala lepiej zrozumieć charakter radziecko-niemieckich działań w tym krytycznym roku". [Professor John Erickson, RUSI Journal"]
"Doskonałe opracowanie (...). Hayward wykorzystał nadzwyczaj szeroki zakres źródeł, którymi posługuje się z wyjątkową zręcznością oraz krytyczną bezstronnością. Pisze przystępnie i interesująco (...). To modelowy przedstawiciel gatunku, który powinien ustanowić wzorzec dla rekonstrukcji działań w powietrzu". [Professor Richard Overy, War in History"]
UWAGI:
Bibliografia na stronach 445-451. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni