Wyświetlone zostało 500 ostatnio wprowadzonych do katalogu pozycji (nowe nabytki). Zostały one posortowane malejąco po numerze inwentarzowym. Pozycje można tylko przeglądać, nie działa w tym trybie wyszukiwanie.
POZ/ODP:
redakcja naukowa Krzysztof Safin, Izabela Koładkiewicz.
Przedsiębiorstwa rodzinne są swoistym fenomenem życia społecznego i gospodarczego. W większości gospodarek stanowią dominującą grupę przedsiębiorstw, nadają im określony charakter, zapewniają trwałość rozwojui innowacyjność. Mimo że poziom wiedzy o przedsiębiorstwach rodzinnych rośnie, ciągle wiemy o nich zbyt mało. W Polsce przedsiębiorstwa rodzinne przez całe dziesięciolecia były zapomnianym elementem gospodarki w sferze zarówno teorii, jak i praktyki. Budowanie wiedzy o rodzimych przedsiębiorstwach rodzinnych trwa od początku okresu polskiej transformacji, lecz następuje relatywnie wolno. Celem Autorów podręcznika była zmiana postrzegania roli i znaczenia firm rodzinnych, zastąpienie mitów oraz obiegowych opinii o nich zweryfikowaną wiedzą, a ponadto zerwanie ze stereotypem przedsiębiorstwa rodzinnego jako firmy małej i słabej finansowo, zarządzanej przez właścicieli (rodzinę) w sposób mało profesjonalny. W rzeczywistości przedsiębiorstwa rodzinne są ważnym źródłem rozwiązań technicznych i organizacyjnych. Dwie trzecie wszystkich przedsiębiorstw na świecie to firmy rodzinne. Generują one od 70 do 90% globalnego PKB i od 50 do 80% miejsc pracy. Europejskie firmy rodzinne generują obroty na poziomie biliona euro. Jedna trzecia firm z listy "Fortune 500" ma charakter rodzinny. Na podręcznik składa się dziesięć rozdziałów problemowych oraz rozdział zawierający krótkie studia przypadków wybranych krajowych firm rodzinnych. Każdy rozdział jest poświęcony jednemu zagadnieniu, które zdaniem Autorów stanowi kluczowe wyzwanie, z jakim konfrontowana jest firma rodzinna. Wiedza prezentowana w każdym rozdziale stanowi wynik analizy dorobku najnowszej literatury przedmiotu i własnych badań Autorów. W miarę lektury kolejnych rozdziałów Czytelnik coraz głębiej poznaje istotę firmy rodzinnej i jej specyficzne problemy zarządcze.Podręcznik jest dziełem kilkunastu Autorów z różnych ośrodków naukowych, a także praktyków zarządzania.
Wzmocnij pamięć - usuń demencję : samodzielna aktywacja regeneracji mózgu Tytuł oryginału: "Raus aus der Demenz-Falle! : wie es gelingen kann, die Selbstheilungskräfte des Gehirns rechtzeitig zu aktivieren,". "Samodzielna aktywacja regeneracji mózgu "
Już dziś możemy zacząć wzmacniać uzdrowicielskie właściwości własnego mózgu i zapobiegać wystąpieniu chorób neurodegeneracyjnych. Wystarczy, że wskrzesimy neuroplastyczny potencjał mózgu, który zatraciliśmy w świecie pozbawionym radości odkrywania i współkształtowania życia z innymi.
Perspektywa nadziei: zmiana paradygmatu w medycynie
Długa lista narosłych wyobrażeń o demencji: teorie też się starzeją i popadają w otępienie
Głowy ekspertów też są okrągłe, aby tok myślenia mógł zmienić swój kierunek: nowe odkrycia wymagają nowych objaśnień
Wszystko, co nie przekłada się na praktykę, pozostaje w sferze niesprawdzonych teorii: nowe objaśnienia zmieniają perspektywę kształtowania własnego życia
Nic nie ulegnie zmianie, jeśli nie zmienimy naszego życia oraz współżycia z innymi: pragniemy tego, co dobre, lecz niedobrze nam to wychodzi
Już dziś możesz zacząć wzmacniać uzdrowieńcze właściwości swojego mózgu: nigdy nie jest za późno, aby żyć choć odrobinę zdrowiej niż dotychczas
Amerykańska psycholog Angela Duckworth pokazuje rodzicom, studentom, pedagogom, sportowcom i ludziom biznesu - zarówno doświadczonym, jak i tym świeżo upieczonym - że tajemnicą wyjątkowych osiągnięć nie jest wyłącznie talent oraz łut szczęścia, ale szczególne połączenie pasji i wytrwałości, które autorka nazywa "uporem". Dzięki tej książce poznasz odpowiedzi na następujące pytania: • Dlaczego wszelkie wysiłki wkładane w realizację celu liczą się dwukrotnie? • Jak można nauczyć się uporu, bez względu na iloraz inteligencji lub okoliczności? • Co rozbudza życiowe pasje? • Jak dużą część skutecznego postępowania stanowi cierpienie, a jak dużą euforia? • Co jest lepsze dla dziecka: pobłażliwość czy wysokie standardy? • Na czym polega magia Reguły Trudnych Spraw?
Jak myśli prawnik? Czy istnieje intuicja prawnicza? Czy prawnik potrzebuje wyobraźni? Dlaczego prawo jest abstrakcyjne? Myślenie prawnicze od wieków stanowi wyzwanie dla teoretyków prawa i filozofów. Nie sposób się temu dziwić, zważywszy na rolę, jaką prawo odgrywa w organizowaniu życia społecznego i jako gwarant naszych wolności. Na czym jednak polega myślenie w prawie? Czym różni się od rozumowań, które przeprowadzamy w innych dziedzinach refleksji i w życiu codziennym? Jakie są jego granice? Czy prawnikowi "wolno mniej“ niż matematykowi czy biologowi? Kiedy decyzje prawne uznać możemy za uzasadnione? W "Umyśle prawniczym" Bartosz Brożek próbuje odpowiedzieć na te i inne pytania. Posiłkując się analizami filozoficznymi i najnowszymi ustaleniami nauk kognitywnych, przekonuje, że myślenie w prawie polega na ścisłym współdziałaniu trzech narzędzi poznawczych: intuicji, wyobraźni i języka. Ta nowatorska koncepcja prowadzi do ważnych pytań o granice interpretacji prawa, racjonalność w prawie i cele edukacji prawniczej.
Mężczyznami rządzi testosteron. To od niego zależą zachowanie, styl życia, zdrowie, a nawet wierność lub jej brak w związku. I oczywiście ochota na seks. Problem niedoboru testosteronu z roku na rok dotyczy coraz młodszych panów. W swoim gabinecie autorka każdego dnia spotyka ludzi koło trzydziestki, z problemami wywołanymi niskim poziomem hormonu - malejącą potencją, stanami depresyjnymi. Ludzi zmęczonych wspinaczką po szczeblach kariery czy zmaganiami we własnych firmach - bez napędu i ochoty do życia. Większość z nich zżera stres i wygórowana ambicja, aspiracje rodziców czy partnerek. To wszystko odciska piętno na męskości, pozbawiając panów ich najważniejszego paliwa - testosteronu. Ba, potrafią sobie nawet zaszkodzić, żyjąc, wydawałoby się, zdrowo! Na przykład uprawieniem sportu. Bo testosteron niektórych dyscyplin, choćby popularnego biegania, zwyczajnie nie lubi. Okazuje się, że gwałtowny spadek tego hormonu jest odnotowywany w całej męskiej populacji, skutkiem tego jest zanik plemników. Czy to oznacza wizję świata, w którym kobiety obywają się bez mężczyzn? Czy scenariusz kultowej "Seksmisji" stanie się rzeczywistością? Gatunkowi "mężczyźni" pozostało naprawdę niewiele czasu.
Czym są światy zastępcze? W jaki sposób stały się zbiorowym mechanizmem ucieczki? Co nas do owej ucieczki zmusza? Coraz częstsze uzależnienia od mediów społecznościowych, reality show, własnego wizerunku i popularności czy rzeczywistości wirtualnej oraz zjawiska takie jak kult młodości, samotność w sieci, zobojętnienie biznesu, radykalizacja polityki czy fundamentalizm to tematy zastępcze naszych czasów. Kultura popularna przez obietnice bez pokrycia przyczynia się do osamotnienia. Ostatecznie jednak to sami siebie opuszczamy. Autor opisuje zjawisko wspólnej samotności, która staje się w grupie społecznej złowrogim, uzależniającym światem zastępczym. Błędnym kołem pozorów, które mają przynieść chwilowe ukojenie, zastępując realne problemy. Utrwalona w kulturze wspólna samotność staje się groźna i nieprzewidywalna, odbiera poczucie sensu życia, jednocześnie nadając życiu sens pozorny. Książka jest próbą zrozumienia przyczyn ucieczki w quasi-rzeczywistość oraz źródeł i funkcji błędnych kół grupowych konfliktów wzmacnianych przez kulturę. Do czego potrzebne jest nam podtrzymywanie złudzeń dotyczących tego, co daje nam poczucie szczęścia? Dlaczego zapisujemy te złudzenia w kulturze, spektakularnie oszukując samych siebie? Decydując się na uczestnictwo w aktach zbiorowej iluzji, tworząc misterną strukturę myślenia życzeniowego, makietę rzeczywistości, na której ma się rozegrać osobisty spektakl, sami budujemy światy zastępcze, dajemy im uprawomocnienie i zasilamy je własnym życiem.
Oświetlenie fotograficzne nigdy nie zastąpi własnego stylu, bez względu na to, jak bardzo zaawansowane technicznie będą aparaty i pozostały sprzęt. Nawet mając do dyspozycji najnowocześniejsze narzędzia, fotografowie wciąż muszą się dobrze zastanowić nad tym, w jaki sposób oświetlić temat, by uzyskać pożądany efekt. Dzięki tej podstawowej umiejętności można radykalnie i szybko poprawić wygląd wykonywanych fotografii.
Książka "Światło w fotografii" to obszerny zbiór wiedzy teoretycznej na temat natury i zasad zachowania się światła, wraz z przykładami praktycznego jej wykorzystania. Publikacja jest bogato ilustrowana fotografiami i schematami oraz zawiera proste instrukcje postępowania adresowane do fotografów na różnych poziomach umiejętności. Dostarcza nieocenionych wskazówek na temat tego, jak oświetlać sprawiające najwięcej problemów w tym obszarze tematy, jak rozmaite powierzchnie, metal, szkło, płyny, sceny nietypowe (czarne przedmioty na czarnym tle i białe na białym) oraz portrety.
Nowe wydanie zawiera: • nowy rozdział zatytułowany Budowa własnego studia, • rozszerzony rozdział 8. - Wykonywanie portretów, • dodatek prezentujący sprawdzony sprzęt i akcesoria oświetleniowe, • ponad 100 nowych fotografii i ramek z informacjami uzupełniającymi, • zaktualizowane informacje na temat nowych technologii i rozwiązań oferowanych przez nowoczesne lampy błyskowe, panele diodowe i świetlówkowe.
Style oświetlania będą się zmieniać, ale natura światła zawsze pozostanie taka sama. Fotografowie rozumiejący podstawy fizyki światła, mogą wykorzystać tę wiedzę do tworzenia różnorodnych aranżacji oświetlenia, dzięki którym wzbogacą się o szeroki wachlarz stylów.
Ponad 100 lat temu Maria Montessori stworzyła system edukacji, który rzucił zupełnie nowe światło na pedagogikę. W myśl tej metody dla prawidłowego rozwoju dziecka należy stworzyć mu przestrzeń pozwalającą na rozwijanie spontaniczności i twórczości oraz umożliwić wszechstronny rozwój psychofizyczny, kulturalny i społeczny. Metoda Marii Montessorii znalazła zwolenników na całym świecie. Mimo jej rosnącej popularności w Polsce wciąż niewiele jest publikacji tej autorki dostępnych w języku polskim. Czytelnicy korzystają głównie z pośrednich źródeł i opracowań. "Sekret dzieciństwa" pomaga wypełnić tę lukę. Oddajemy w ręce Czytelników niepublikowaną dotychczas na polskim rynku, klasyczną książkę Marii Montessori, w której autorka wykłada podstawy swojej koncepcji kształtowania się psychiki dziecka. W 48 krótkich rozdziałach autorka opisuje poszczególne aspekty rozwoju dziecka oraz zagadnienia związane z towarzyszeniem mu w optymalnym rozwoju.
Przełomowa książka o działaniu ludzkiego umysłu. Czy ludzie są świadomymi autorami własnych wyborów i osądów? Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu - intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na myślenie wolne, analityczne. A mimo to trudno uniknąć "pułapek myślenia". Przytrafia się to nawet ekonomistom i nie sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji.Daniel Kahneman, psycholog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, rozważa te zagadnienia i daje istotny wgląd w mechanizmy ludzkiego mózgu. Kahneman objaśnia działanie umysłu i opisuje, jak o naszym myśleniu wspólnie decydują dwa systemy: ten szybki, intuicyjny i emocjonalny oraz drugi, wolniejszy, działający w sposób bardziej logiczny. Kahneman odkrywa przed nami niezwykłe możliwości - ale też błędy i usterki - szybkiego myślenia, wskazując wszechogarniający wpływ intuicyjnych wrażeń na nasze myśli i zachowania.
To książka o losie setek tysięcy dzieci cyrkularnych migrantów. Nazywa się je często "eurosierotami". W jaki sposób dzieci te są spostrzegane, oceniane i traktowane przez innych? Autor książki w 12 badaniach (5 korelacyjnych i eksperymentalnych) ocenił zakres, w jakim korzystanie z terminu "eurosierota" prowadzi do stereotypizacji, uprzedzeń i dyskryminacji dzieci cyrkularnych migrantów w podstawowych środowiskach życia, tj. rodzinie, szkole i grupie rówieśniczej. Ponadto przeanalizowano w nich odroczone konsekwencje wyjazdów zarobkowych rodziców poza granice kraju dla jakości związków partnerskich/małżeńskich "eurosierot" w dorosłym życiu. Badania realizowano w latach 2012-2017, na łącznej próbie 3282 osób (nauczycieli, uczniów, studentów pedagogiki i dorosłych dzieci cyrkularnych migrantów), a uzyskane wyniki podsumowano w dwóch metaanalizach.
Warto podkreślić, że badania prowadzone przez Sławomira Trusza z wykorzystaniem eksperymentu w pedagogice należą do rzadkości, podobnie jak liczebność próby badawczej. Już ten fakt świadczy o naukowej odwadze, zaangażowaniu, wysokim kunszcie metodologicznym oraz wysokich umiejętnościach statystycznego opracowania, analiz i dyskusji. [z recenzji dr hab. Joanny Małgorzaty Łukasik, prof. UP w Krakowie]
Mamy do czynienia z rzeczywiście unikalną monografią złożonego, pasjonującego i znaczącego społecznie zjawiska. Przewiduję, że praca wzbudzi zainteresowanie zarówno środowiska naukowego (nie tylko psychologów i pedagogów), jak i nauczycieli oraz opiekunów dzieci migrantów zarobkowych. Ponadto, książka wręcz powinna stać się też źródłem (i wzorcem) wielu inspiracji badawczych. [z recenzji dr hab. Doroty Turskiej, prof. nadzw. UMCS w Lublinie]