Wyświetlone zostało 500 ostatnio wprowadzonych do katalogu pozycji (nowe nabytki). Zostały one posortowane malejąco po numerze inwentarzowym. Pozycje można tylko przeglądać, nie działa w tym trybie wyszukiwanie.
AUTOR:
Dajczak, Wojciech
POZ/ODP:
Wojciech Dajczak, Tomasz Giaro, Franciszek Longchamps de Bérier.
ADRES WYD.:
Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, copyright 2018.
Znany i ceniony, a także nowoczesny i przystępny podręcznik akademicki do prawa rzymskiego, podstawowa lektura dla studentów prawa, europeistyki, historii, kulturoznawstwa, administracji i dla aplikantów prawniczych oraz wszystkich osób interesujących się dziejami starożytnego Rzymu oraz kulturą Europy. Prawo rzymskie jest fundamentem naszej kultury prawnej, bez jego zrozumienia nie jest możliwe funkcjonowanie w dzisiejszym systemie prawnym, a więc i w naszej rzeczywistości. Autorzy ukazują je w kontekście rozwoju europejskiego prawa prywatnego. Omawiają m.in. wartości i zasady prawa prywatnego na przykładzie unormowań rzymskich oraz tradycji romanistycznej od średniowiecza po współczesność, metodę jurystów rzymskich jako podstawę zrozumienia nowoczesnego dyskursu prawniczego, instytucje i modele dogmatyczne czerpiące inspiracje z prawa rzymskiego. Najważniejszym wyróżnikiem tego podręcznika jest przesunięcie punktu ciężkości z uczenia prawa rzymskiego jako elementu historii antycznej ku spojrzeniu na nie jako na doświadczenie dyskusji o problemach prawa prywatnego - dyskusji toczonej w czasach antycznych, a następnie, w oparciu o rzymskie teksty prawne, od późnego średniowiecza po kodyfikacje cywilne. W edukacji prawniczej nie chodzi bowiem tylko o przekazanie pewnej wiedzy, ale przede wszystkim o rozwijanie kompetencji niezbędnych do udziału w dyskusji o ważnych problemach prawa. To jeden z najistotniejszych czynników pozwalających na wykształcenie dobrego prawnika.Nowa wersja zawiera aktualizacje odniesień do czasów współczesnych, np. zmienionego w ostatnich latach prawa francuskiego, jest też uzupełniona o zagadnienia, które autorzy - po latach pracy ze studentami - postanowili opisać w bardziej przystępny sposób. Dodatkowo podręcznik wzbogacony został o materiały dydaktyczne dla studentów, m.in. pytania kontrolne pomocne w nauce przed egzaminem, a także polski indeks rzeczowy. [Opis według http://ksiegarniaklimczok.pl]
Pozytywna dyscyplina to klasyczna metoda wychowawcza, oparta na wzajemnej miłości i szacunku wywodząca się z nurtu psychologii indywidualnej Alfreda Adlera. Polskie wydanie książki ukazuje się dzięki pomocy finansowej setek rodziców, którzy przekonawszy się o skuteczności metody, wsparli ten projekt na drodze crowdfundingu. Na jej kartach znajdziesz odpowiedzi na wiele rodzicielskich pytań: -Co mam robić, gdy nie mogę się dogadać z dzieckiem? - Jak mam mówić, żeby dziecko mnie słyszało i częściej słuchało? - Jak stworzyć warunki do współpracy z dzieckiem? - Jak wspierać dziecko bez rozpieszczania? - Jak wyznaczać granice, ustalać i egzekwować umowy i dzielić się z dzieckiem obowiązkami? - Jak pomóc rodzeństwu dogadać się ze sobą? - Jak budować w dziecku zdrowe poczucie własnej wartości? - Jak wzmacniać jego zaufanie do siebie? - Dlaczego dzieci różnią się od siebie w zależności od kolejności urodzenia? - Jak sprawić, żeby bycie rodzicem było łatwiejsze?
ROZDZIAŁ 4. Nowe spojrzenie na nieodpowiednie zachowanie
ROZDZIAŁ 5. Strzeż się logicznych konsekwencji
ROZDZIAŁ 6. Skupienie na rozwiązaniach
ROZDZIAŁ 7. Skuteczne wykorzystanie zachęty
ROZDZIAŁ 8. Spotkania klasowe
ROZDZIAŁ 9. Spotkania rodzinne
ROZDZIAŁ 10. Osobowość: jak twoja wpływa na twoje dzieci
ROZDZIAŁ 11. Jak połączyć wszystko w całość
ROZDZIAŁ 12. Miłość i radość w domu oraz klasie
DODATEK I. Zakładanie grupy edukacji pozytywnej dyscypliny
DODATEK II. Rozwój poczucia wspólnoty poprzez doradztwo rówieśnicze
DODATEK III. List do rodziców
POLECANA LITERATURA
UWAGI:
Na okładce: Oparta na szacunku i empatii skuteczna metoda wychowawcza wspierająca rozwój samodyscypliny, odpowiedzialności i samodzielności u dzieci w każdym wieku. Bibliografia na stronach: 405-407.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Głównym celem pedagogiki porównawczej jest międzynarodowe porównywanie systemów edukacyjnych. Dlaczego ta dyscyplina powstała? W jakim kierunku zmierza? Jakie metody są obecnie stosowane do porównywania systemów edukacyjnych? Książka odpowiada na aktualne pytania, dotyczące pedagogiki porównawczej oraz opisuje główne jej trendy, które określają jej formę i wyniki edukacji w różnych krajach, od edukacji przedszkolnej do szkolnictwa wyższego włącznie. Na podstawie rozwoju bazy instytucjonalnej pedagogiki porównawczej w XX wieku można udokumentować, jak rozwinęło się zainteresowanie różnymi problemami edukacyjnymi na przestrzeni lat. Duży nacisk kładzie się w niej przede wszystkim na międzynarodowe badania efektów uczenia się: metodologię, korzyści, ryzyko i możliwości dostarczenia informacji, dotyczących historii rozwoju badań międzynarodowych, ich metodologii i przetwarzania uzyskanych danych. Równocześnie szuka ona odpowiedzi na pytania, w jakim stopniu krytyka jest uzasadniona i jakie korzyści przyniosły badania oraz jakie mogą nieść za sobą potencjalne szkody; czego można się z nich nauczyć i w których miejscach należy do nich podchodzić ostrożnie.
Książka jest przeznaczona dla studentów kierunków pedagogicznych, nauk społecznych i ekonomii, nauczycieli oraz pracowników administracji publicznej zatrudnionej w placówkach edukacyjnych. [Opis wydawcy] Facebook TwitterPedagogika porównawcza - Dodaj do schowka
CZĘŚĆ PIERWSZA. Teoretyczne i metodologiczne problemy pedagogiki porównawczej
1.1.Cele i definicje
1.2. Potrzeba pedagogiki porównawczej
1.3. Funkcje pedagogiki porównawczej
1.4. Metodologia pedagogiki porównawczej
1.5. Rozwój historyczny pedagogiki porównawczej
CZĘŚĆ DRUGA. Pedagogika porównawcza - wybrane trendy w rozwoju
2.1. Rozwój bazy instytucjonalnej pedagogiki porównawczej na świecie
2.2. Europejska polityka kształcenia, zasady i rozwojowe trendy polityki edukacyjnej
2.3. Reformy szkolnictwa i edukacji na świecie
2.4. Badanie wyników kształcenia: historia i stosowane procedury
Literatura
PRZEZNACZ.:
Dla studentów kierunków pedagogicznych, nauk społecznych i ekonomii, nauczycieli oraz pracowników administracji publicznej zatrudnionych w placówkach edukacyjnych.
UWAGI:
Bibliografia na stronach 301-322.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Patchworkowe rodziny traktowane są przez niektórych ich członków jako dopust boży, przez innych - jako szansa. Niewątpliwie życie w takiej rodzinie jest nie lada wyzwaniem. Jak podaje GUS, w 2013 roku rozwiodło się 36 procent małżeństw zawartych w ciągu ostatnich 5 lat. I ta tendencja z roku na rok rośnie. Statystyki nie obejmują ludzi z niesformalizowanych związków, którzy też się rozstają, też mają dzieci. To ogromny społeczny problem. Te 36 procent (plus niesformalizowani) wchodzi w kolejne związki, na ogół z matrymonialnego rynku wtórnego i tworzy czasem wielopiętrowe patchworkowe systemy. Z praktyki terapeutycznej Wojciecha Eichelbergera wynika, że często ci ludzie czują się zagubieni, winni, nie wiedzą, jak układać relacje w nowych systemach. Książka ta ma im pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
Odwrócona relacja : kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo Tytuł oryginału: "Helping children of troubled parents ". "Kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo "
AUTOR:
Sunderland, Margot.
POZ/ODP:
Margot Sunderland ; przekład: Anna Sawicka-Chrapkowicz ; ilustracje: Nicky Armstrong.
ADRES WYD.:
Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2019.
Wszystkie dzieci potrzebują regulacji emocjonalnej ze strony rodziców. Zwłaszcza gdy doświadczają silnych emocji, takich jak wściekłość, frustracja, stres czy lęk. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest to, by wysłuchać dziecka, a także pomóc mu zrozumieć i opanować jego uczucia. Jest to naturalne zadanie rodziców. A co, jeśli to rodzicom brakuje równowagi emocjonalnej? Jeśli to oni nie radzą sobie ze swoimi uczuciami? Jeśli są do tego stopnia pochłonięci własnymi problemami, że w ich umyśle nie ma już przestrzeni na to, by zająć się problemami dziecka? Autorka książki wyjaśnia, że rodzice zaabsorbowani własnymi sprawami nie są w stanie skutecznie zaspokajać potrzeb relacyjnych i emocjonalnych swoich dzieci. Nie chodzi tu o sporadyczne czy przejściowe trudności, których doświadczają wszystkie rodziny. Chodzi o sytuację, gdy rodzic jest przez większość czasu pochłonięty swoimi problemami, a jego zachowania przerażają, zawstydzają lub poniżają dziecko, odbierają poczucie bezpieczeństwa, powodują chaos, niszczą poczucie własnej wartości. Napięcia i trudności rodzica stają się wówczas napięciami i trudnościami dziecka, a dom przestaje być ostoją ciepła i spokoju. [Opis wydawcy]
Rozdział 1. W jaki sposób problemy rodziców mogą wpłynąć na to, jak wychowują oni swoje dzieci
Rozdział 2. Kiedy problemem rodzica jest lęk
Rozdział 3. Kiedy problemem rodzica jest gniew
Rozdział 4. Kiedy rodzic ma depresję
Rozdział 5. Kiedy rodzice stosują wobec siebie przemoc
Rozdział 6. Kiedy rodzice są w separacji lub się rozwodzą
Rozdział 7. Kiedy rodzic jest uzależniony od substancji psychoaktywnych
Rozdział 8. Kiedy rodzic choruje lub umiera
CZĘŚĆ DRUGA
Rozdział 9. Cel - instrukcje - rozwinięcie
Rozdział 10. Uczucia, jakie budzi we mnie mama lub tata
Rozdział 11. Góra Zmartwień (a jeśli stanie się coś bardzo złego i nie będę wiedział, co zrobić?)
Rozdział 12. Uczucie „to za dużo jak na moje siły"
Rozdział 13. Straty i tęsknoty
Rozdział 14. Szok
Rozdział 15. Muzeum Uraz
Rozdział 16. Chmura, pod którą żyjemy
Rozdział 17. Czego pragnę dla siebie i dla swojego życia
Rozdział 18. Najgorsze i najlepsze chwile z mamą lub tatą
Rozdział 19. Separacja i rozwód rodziców
Rozdział 20. Awantury między rodzicami
Rozdział 21. Kochać kogoś, kto nie potrafi odwzajemnić miłości
Rozdział 22. Uzdrawiająca rozmowa rodzica z dzieckiem
Bibliografia
UWAGI:
Na okładce: Gniew i agresja, depresja, lęk, separacja lub rozwód, przewlekła choroba, przemoc, uzależnienie. Bibliografia, netografia na stronach 313-333.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
O la la! I oto jest - książka, która pomoże naszym pociechom prawidłowo wymawiać głoski. Zawiera zabawne wierszyki przeznaczone dla starszych dzieci, które są świetną pomocą do pracy nad doskonaleniem prawidłowej artykulacji. Dzieci poprzez zabawę uczą się poprawnie wymawiać głoski i słowa oraz rozwijają swój aparat mowy. Każdy wierszyk zawiera bowiem trudniejsze zbitki głosek (np. wr, bł, br, fr) przeznaczone do głośnego czytania i ćwiczenia. Warto czytać dziecku wierszyki i powtarzać z nim poszczególne słowa z rymowanek oraz wyrazy pod nimi zamieszczone. Dzięki temu dziecko wyćwiczy poprawną artykulację głosek i wciąż będzie usprawniało swój aparat mowy. [Opis wydawcy]
PRZEZNACZ.:
Wiek: 5+.
UWAGI:
Data wydania według: https://www.taniaksiazka.pl. Miejsce wydania według Bazy ISBN BN. Nazwa autora tekstów na stronie redakcyjnej.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Dzięki tej książce ci, dla których prawidłowy rozwój dziecka jest priorytetem, będą mogli właściwie ten proces kształtować i wspierać. Autorka, opierając się na swoim długoletnim doświadczeniu terapeutycznym, proponuje scenariusze zabaw z dziećmi, zogniskowane wokół zasadniczych obszarów rozwojowych. Omawia i prezentuje zabawy, które rozwijają i kształtują różnego rodzaju kompetencje u dzieci, stymulują sprawność fizyczną, rozwijają kompetencje społeczne, kreatywność i samoświadomość.
Nowa psychologia dysleksji nie jest drugim wydaniem Psychologii dysleksji, ale jej całkowicie nową wersją. Jej głównym celem jest przedstawienie czytelnikom najnowszych zmian w rozumieniu zjawiska, wyników nowych badań i aktualnych trendów dotyczących diagnozy i terapii tego zaburzenia.
W Nowej psychologii dysleksji w porównaniu z jej pierwszą wersją czytelnik znajdzie: - rozbudowaną tematykę ryzyka dysleksji, zwłaszcza z uwzględnieniem rodzinnego ryzyka, dotychczas rzadko w Polsce omawianego, - część poświęconą mechanizmom czytania oraz prezentację modelu nabywania czytania i pisania w języku polskim, - rozbudowaną część dotyczącą diagnozowania i interwencji, szczególnie omówienie narzędzi diagnostycznych i procedur diagnozowania.
Zjeździła Wietnam i Tajlandię, zmarzła w Korei, pojechała ucierać pasty curry do Indii, przejechała całe Bałkany, zgrzała się na targowiskach w Maroko i rozpływała się nad świeżym awokado w Kalifornii. Odwiedziła ponad pięćdziesiąt krajów, a kulturę każdego z nich poznawała od kuchni. Dla Marty Dymek najważniejsze były regionalne przyprawy, tradycyjne śniadania, rytualne obiady, narodowe dania, ulubione słodkości oraz to, jak wyglądają stragany i targowiska. W każdej podróży spisywała przepisy, notowała najciekawsze połączenia oraz spotykała się z tamtejszymi kucharzami, kucharkami i domowymi gospodyniami. Kuchnia roślinna nie pochodzi z konkretnego kraju ani kontynentu. Od wieków roślinne potrawy można spotkać na każdej szerokości geograficznej, bez względu na temperaturę, klimat i wysokość nad poziomem morza. Wegańskie jest zarówno meksykańskie guacamole, swojski barszcz z uszkami, afrykański gulasz z jarmużu, jak i buraczane curry z cynamonem. Jeśli tylko wie się, gdzie patrzeć, w każdym kraju z łatwością można spotkać mnóstwo roślinnych przepisów, które otwierają oczy na niespotykane dotąd połączenia i pozwalają na nowo odkryć dobrze znane warzywa. Uwierzcie, że zjedzenie bulwy selera po chińsku zmienia kulinarną wyobraźnię raz na zawsze.
Używasz języka niemieckiego w pracy albo chcesz zacząć pracę wykorzystując ten język? Dla wielu osób nauka języka niemieckiego od początku jest wyłącznie w celach zawodowych. Oprócz języka standardowego konieczne jest zapoznawanie się z językiem specjalistycznym. Sięgnij po efekt współpracy polskich, austriackich i niemieckich dydaktyków, zajmujących się od dawna zarówno teoretycznie, jak i empirycznie tworzeniem materiałów do nauki języka niemieckiego. Uczący się towarzyszą w karierze zawodowej postaci Anny Nowak oraz w typowych dla poszczególnych stopni awansu zawodowego zadaniach komunikacyjnych. Przedstawione sytuacje rzeczywiście miały miejsce w niemieckich i austriackich biurach, prezentowany język jest oparty na autentycznych przykładach. Powtarzające się typy zadań pogłębiają kompetencję gramatyczną, zawsze jednak w kontekście środowiska zawodowego i codziennego dnia pracy. Największy nacisk został położony na sprawność mówienia, w tym przypadku na umiejętność swobodnej komunikacji w miejscu pracy. Książka jest praktyczną wersją badań wykonanych w ramach programu GIP finansowanego przez DAAD, we współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i Bergische Universität Wuppertal. W książce znajdziesz: - dialogi i inne teksty w języku niemieckim wraz z ich tłumaczeniami na język polski oraz ich nagrania, - komentarze kulturoznawcze i gramatyczne, - ćwiczenia do pracy samodzielnej z kluczem, - glosariusze, - grafiki sytuacyjne. Wir wünschen allen LernerInnen viel Spaß und Erfolg beim Deutschlernen für den Beruf und beim späteren Deutschanwenden im Beruf.
UWAGI:
W książce kod aktywacyjny.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni