Nastolatki bywają nieprzewidywalne, bardzo wrażliwe, często po prostu trudne. Domagają się autonomii, której nie umieją osiągnąć. Odpychają dorosłych, jednocześnie bardzo ich potrzebując. Oscylują między kompletnym brakiem motywacji a nadmiernym stresem. Jednego dnia są prowokujące, a drugiego cierpią z powodu lęku. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Praktyka uważności pomaga rodzicom unikać reakcji impulsywnych, dających efekt odwrotny do zamierzonego. Nastolatkom pozwala radzić sobie ze stresem i sięgnąć po to, co w nich najlepsze, łącząc witalność ze spokojem serca i umysłu. Eline Snel uczy uważności dzieci, nastolatki i rodziców. Czerpie ze swojego długiego doświadczenia jako matki i terapeutki. Poprzez ćwiczenia audio pomaga dorosłym i młodzieży odnaleźć pogodę ducha wobec życiowych turbulencji. Dołączona płyta CD zawiera bogaty wybór ćwiczeń uważności: 13 ćwiczeń dla dorosłych i 5 ćwiczeń dla nastolatków (wszystkie w formacie mp3, również do pobrania za pomocą kodów QR podanych na końcu książki). (Opis wydawcy)
Odwrócona relacja : kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo Tytuł oryginału: "Helping children of troubled parents ". "Kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo "
AUTOR:
Sunderland, Margot.
POZ/ODP:
Margot Sunderland ; przekład: Anna Sawicka-Chrapkowicz ; ilustracje: Nicky Armstrong.
ADRES WYD.:
Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2019.
Wszystkie dzieci potrzebują regulacji emocjonalnej ze strony rodziców. Zwłaszcza gdy doświadczają silnych emocji, takich jak wściekłość, frustracja, stres czy lęk. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest to, by wysłuchać dziecka, a także pomóc mu zrozumieć i opanować jego uczucia. Jest to naturalne zadanie rodziców. A co, jeśli to rodzicom brakuje równowagi emocjonalnej? Jeśli to oni nie radzą sobie ze swoimi uczuciami? Jeśli są do tego stopnia pochłonięci własnymi problemami, że w ich umyśle nie ma już przestrzeni na to, by zająć się problemami dziecka? Autorka książki wyjaśnia, że rodzice zaabsorbowani własnymi sprawami nie są w stanie skutecznie zaspokajać potrzeb relacyjnych i emocjonalnych swoich dzieci. Nie chodzi tu o sporadyczne czy przejściowe trudności, których doświadczają wszystkie rodziny. Chodzi o sytuację, gdy rodzic jest przez większość czasu pochłonięty swoimi problemami, a jego zachowania przerażają, zawstydzają lub poniżają dziecko, odbierają poczucie bezpieczeństwa, powodują chaos, niszczą poczucie własnej wartości. Napięcia i trudności rodzica stają się wówczas napięciami i trudnościami dziecka, a dom przestaje być ostoją ciepła i spokoju. [Opis wydawcy]
Rozdział 1. W jaki sposób problemy rodziców mogą wpłynąć na to, jak wychowują oni swoje dzieci
Rozdział 2. Kiedy problemem rodzica jest lęk
Rozdział 3. Kiedy problemem rodzica jest gniew
Rozdział 4. Kiedy rodzic ma depresję
Rozdział 5. Kiedy rodzice stosują wobec siebie przemoc
Rozdział 6. Kiedy rodzice są w separacji lub się rozwodzą
Rozdział 7. Kiedy rodzic jest uzależniony od substancji psychoaktywnych
Rozdział 8. Kiedy rodzic choruje lub umiera
CZĘŚĆ DRUGA
Rozdział 9. Cel - instrukcje - rozwinięcie
Rozdział 10. Uczucia, jakie budzi we mnie mama lub tata
Rozdział 11. Góra Zmartwień (a jeśli stanie się coś bardzo złego i nie będę wiedział, co zrobić?)
Rozdział 12. Uczucie „to za dużo jak na moje siły"
Rozdział 13. Straty i tęsknoty
Rozdział 14. Szok
Rozdział 15. Muzeum Uraz
Rozdział 16. Chmura, pod którą żyjemy
Rozdział 17. Czego pragnę dla siebie i dla swojego życia
Rozdział 18. Najgorsze i najlepsze chwile z mamą lub tatą
Rozdział 19. Separacja i rozwód rodziców
Rozdział 20. Awantury między rodzicami
Rozdział 21. Kochać kogoś, kto nie potrafi odwzajemnić miłości
Rozdział 22. Uzdrawiająca rozmowa rodzica z dzieckiem
Bibliografia
UWAGI:
Na okładce: Gniew i agresja, depresja, lęk, separacja lub rozwód, przewlekła choroba, przemoc, uzależnienie. Bibliografia, netografia na stronach 313-333.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Im więcej dzieci w rodzinie, tym więcej radości, ale i hałasu, skomplikowanych sytuacji oraz wyzwań. Jak poukładać relacje, aby każdy czuł się ważny i potrzebny? Co wspiera więzi między dziećmi, a co je narusza? Po co dzieciom konflikty i jak im w nich towarzyszyć? Małgorzata Stańczyk, psycholog i dziennikarka, propagatorka Rodzicielstwa Bliskości, mama trójki dzieci, w swojej książce pomaga przeprowadzić całą rodzinę przez niełatwą czasem sytuację pojawienia się w rodzinie kolejnego dziecka. Napisana z szacunkiem dla odmienności każdego członka rodziny książka pokazuje, jak wzmacniać każde z dzieci tak, aby miało przestrzeń na własny rozwój. Autorka nie zapomina również o rodzicach, pokazując im, jak mogą zadbać o siebie, aby mogli być oparciem dla swoich dzieci i czerpać satysfakcję z rodzicielstwa. Uspokaja w obliczu niepokojów i pomaga nabrać zaufania do swoich rodzicielskich kompetencji. [Opis wydawcy]