Książka jest swoistym rejestrem najsłynniejszych kataklizmów i plag, jakie dotknęły ludzkość na przestrzeni dziejów. Część z nich została wywołana przez siły natury, część to tragiczne zdarzenia zawinione przez ludzką głupotę, lekkomyślność, żądzę zysku. Wobec żywiołów jesteśmy bezradni, możemy tylko próbować minimalizować skutki ich działania. Bywa jednak i tak, że gdy próbujemy przy nich "majstrować", gdy już z poczuciem wyższości wydaje się nam, że panujemy nad tym, co przynosi postęp naukowo-techniczny - zachowujemy się jak ów przysłowiowy uczeń czrniksiężnika, który nie jest w stanie zapanować nad nieopatrznie wypowiedzianym zaklęciem. Skutki takiej pychy bywają tragiczne.
Autor książki pokazuje też - przytaczając suche fakty i liczby lub czyniąc odautorkie inscenizacje - jak w obliczu nieszczęścia ujawnia się z niezwykłą ostrością zarówno to, co w ludziach najlepsze - ofiarność, odwaga, poświęcenie, żywotność, jak i to co najgorsze - żerowanie na nieszczęściu, bandytyzm, chciwość, a nawet kanibalizm. Książka jest więc nie tylko kronikarskim opisem, lecz i - pośrednio - świadectwem walki dwóch sił: natury i ludzkich charakterów.
UWAGI:
Tyt. oryg.: "The 100 greatest disasters of all time" 2002. Bibliogr. s. 328-332.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Dwanaście portretów dwunastu mężczyzn. Dwanaście miesięcy w życiu bliskich każdego z Nich. Dwanaście sposobów na oswojenie tego, co nieodwracalne.
Joanna Racewicz, dziennikarka, w rozmowach z kobietami, których bliscy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Wsród pasażerów tego tragicznego lotu był również Mąż autorki, kpt. Paweł Janeczek - szef ochrony Prezydenta RP.
To rozmowy o codzienności i o dniach wyjątkowych. O radości i tęsknocie. O życiu i śmierci. To rozmowy o miłości.
Niezwykłe losy Henryka Troszczyńskiego, ostatniego świadka odkrycia polskich grobów w Katyniu.
Losy Henryka Troszczyńskiego mogłyby stanowić kanwę trzymającego w napięciu filmu pełnego dramatycznych zwrotów akcji i wielkich emocji. Jednak żaden scenariusz nie odda fascynującego życiorysu tego chłopaka urodzonego na przedwojennej warszawskiej Woli. Heniek biegał po bułki z kiełbasą dla Ala Capone przedwojennej Warszawy - "Taty Tasiemki". Na Kercelaku spotykał zapaśnika Aleksandra Garkowienkę, ze szkolną delegacją składał życzenia urodzinowe Naczelnikowi Piłsudskiemu w Belwederze. W 1942 roku zesłany na przymusowe roboty w okolice Katynia dowiedział się o masowych grobach polskich oficerów i poinformował o nich Niemców. Był obecny przy pierwszej ekshumacji, kiedy odkryto ciało jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu. Po powrocie do Warszawy brał udział w powstaniu. Dziś mieszka w warszawskim domu kombatanta. Skromny starszy pan, który nigdy nie chciał być bohaterem.
Opowieść Jerzego A. Wlazło to opowieść o człowieku, którego los zetknął z ludźmi będącymi już dzisiaj legendą, i rzucił w miejsca, gdzie rozgrywały się kluczowe wydarzenia naszej najnowszej historii. To także fascynująca opowieść o wojnie widzianej z perspektywy uczestnika wydarzeń i barwny obraz Warszawy, której już nie ma.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Tej samej listopadowej nocy w Krakowie na świat przychodzą dwie dziewczynki: karlica Dosia - nieślubna córka służącej i słodownika, oraz Katarzyna - potomkini królewskiej pary. Jest rok 1526.
Kilka lat później Dosia zostaje sprzedana na dwór jako podarek dla królowej Bony. Maskotka jednak okazuje się sprytniejsza niż wszyscy myśleli. Ma dostęp do królewskiego stołu, śpi w komnacie królewien i towarzyszy córkom Zygmunta Starego - Jadwidze, Izabeli, Zofii, Annie i Katarzynie - od pełnego nadziei dzieciństwa aż po nieszczędzącą im upokorzeń dorosłość. Zna ich lęki i marzenia. Ociera łzy królewny Anny, kiedy zalotnicy wybierają jej młodszą siostrę Katarzynę, przynosząc Annie wstyd i upokorzenie. Podąża śladami Bony Sforzy knującej kolejną intrygę przeciwko wybrance serca Zygmunta II Augusta. Czuwa u boku królewny Katarzyny, nieszczęśliwej i uwięzionej przez chorego psychicznie króla Szwecji Eryka XIV w twierdzy Gripsholm pod Sztokholmem, stając się powierniczką swej pani i skrycie usuwając z jej drogi wrogów.
Oczami karlicy Dosi poznajemy koleje królewskiego życia, obserwujemy damy dworu, mieszczki, wieśniaczki i ladacznice. Zaglądamy do wawelskich komnat, pracowni alchemików, izb porodowych i do domów rozpusty. Dosia widzi wszystko. I nie zapomina.
Zaskakująca, nowatorska, fabularyzowana opowieść o wyjątkowym momencie w historii Polski, w którym dynastia Jageillonów znajduje się u szczytu potęgi i zarazem na skraju przepaści.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 005750 od dnia:2020-11-04 Wypożyczona, do dnia: 2021-01-30
Proponujemy czytelnikom wyprawę przez historie i kontynenty w poszukiwaniu wydarzeń po ludzku nieprawdopodobnych, które jednak rzeczywiście miały miejsce i zostały potwierdzone. Na kartach tej książki odkryjemy między innymi: - jak astronauci z komunistycznych państw spotkali w kosmosie Boga, - jak w XVI stuleciu w niewyjaśniony sposób dokonała się samoistna reimplantacja części kończyny, - jak w XX wieku dwukrotnie dokonał się cud rozmnożenia pokarmu, - jak w czasie katastrofy spowodowanej tsunami w 2004 roku spełniła się starożytna przepowiednia św. Tomasza Apostoła, ratując życie rzeszy chrześcijan.
Cuda opisane w tej książce wpłynęły na losy wielu ludzi, a nawet państw. Wszystkie je łączy jedno: były wynikiem nadprzyrodzonej Bożej interwencji.
UWAGI:
Bibliografia, netografia na stronach 175-178.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Boeing 747 irlandzkich linii lotniczych miał wylądować w Tel Awiwie o trzeciej w nocy. Nigdy nie dotarł na miejsce, a kontakt z maszyną utracono gdzieś nad Morzem Śródziemnym. Na pokładzie znajdowało się 520 osób, w tym narzeczona Filipa, która miała odbyć pielgrzymkę do Bazyliki Grobu Świętego. Przez pierwsze godziny Filip wierzy, że samolot się odnajdzie. Nic nie wskazuje na zamach, straż przybrzeżna nie odnajduje wraku, a co jakiś czas do kontroli lotów dociera sygnał z transpondera. Co stało się z boeingiem? Jaki związek ma jego zniknięcie z podobnymi zdarzeniami? I jakie znaczenie ma obraz Matki Bożej, nazywany Czarną Madonną?Pierwsze odpowiedzi każą Filipowi sądzić, że niewiedza naprawdę jest błogosławieństwem.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 004465 od dnia:2020-11-12 Przetrzymana, termin minął: 2020-12-14
Aleksijewicz jest mistrzynią w opisywaniu historii Związku Radzieckiego. Tym razem pisze nie tylko o Czarnobylu, ale także pasjonująco opowiada o ostatnich dekadach ZSRR. Historię układa z narracji ludzi, którzy w Czarnobylu toczyli śmiertelną walkę i mieli pozostać anonimowi. Aleksijewicz upomina się o nich i daje świadectwo o jednej z ostatnich wojen ZSRR: wojnie z atomem, nad którym radzieccy inżynierowie stracili kontrolę i który mógł zabić setki tysięcy ludzi w Europie. (Małgorzata Nocuń, redaktorka dwumiesięcznika "Nowa Europa Wschodnia")
Przez kilkanaście lat znakomita reporterka Swietłana Aleksijewicz dokumentowała losy ludzi i zwierząt żyjących na ziemi skażonej po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Stworzyła do głębi wstrząsający obraz nie tylko samej tragedii (która najbardziej dotknęła Białoruś), lecz także istoty zwanej homo sovieticus: bezgranicznie oddanej państwu i lekceważącej siebie; bardziej przerażonej możliwą reakcją zwierzchnika niż promieniowaniem jądrowym; bezlitośnie wykorzystywanej przez moloch władzy i bezgranicznie wobec niej bezradnej. Jest to też książka o ogromnej miłości: miłości mężów i żon, ale też miłości człowieka do ziemi, na której się urodził. Ta książka to mistrzowsko skonstruowany pomnik ofiarom Czarnobyla; pomnik, przed którym powinien pokłonić się każdy z nas. (Krystyna Kurczab-Redlich)
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Z tej książki dowiesz się dlaczego Matka Boska Częstochowska nie lubi się z Matką Boską Licheńską, co to jest duchowlanka i kim jest Doda Pendolino. Zrozumiesz dlaczego większość ludzi w Polsce źle wymawia słowa "Szczęść Boże" i dlaczego profesjonalizm w Kościele to obowiązek a nie opcja dodatkowa.
Ta książka to zapis jedynych z ostatnich słow ks. Jana Kaczkowskiego - osobistych i wypowiedzianych z charakterystycznym dla niego humorem.
UWAGI:
Na okładce i grzbiecie podtytuł: o Jezusie celebrycie.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni